АналітикаІнвестори вклали $3 млрд у вітчизняний харчопром

Інвестори вклали $3 млрд у вітчизняний харчопром

Харчова промисловість увійшла до нечисленної групи галузей з найкращими перспективами подальшого зростання і залучення іноземних інвестицій. Такими є результати секторального аналізу української економіки, проведеного Офісом Національної інвестиційної ради.

За словами керівника Офісу Ольги Магалецької, аналіз проводився на основі показників динаміки обсягів реалізованої продукції, капітальних інвестицій та чистого прибутку підприємств. Харчопром за попередні дев’ять років, за підрахунками Офісу, збільшив капітальні інвестиції в 3,3 рази, а чистий прибуток галузі зріс майже у 46 разів. До того ж прибуток харчопрому за 2019 рік перевищив середньорічний показник галузі за 2010-2018 роки в 11,9 рази.

Продовжує розвиватися харчова промисловість і в пандемійному 2020 році. Після ситуативного зниження показників з випуску харчових продуктів в березні-травні поточного року галузь стала надолужувати згаяне. В червні індекс промислової продукції склав 101,5%, а в липні зріс до 105% (проти аналогічних періодів минулого року, за даними Держстату).

При цьому обсяги виробництва, наприклад, найбільш популярних круп зросли за січень-липень в натуральному вираженні на 33%, а олії соняшникової рафінованої — на 27%. Приріст виробництва за окремими позиціями досягав 47-118%, зокрема, у виробництві заморожених свинячих туш і напівтуш, рибного філе в’яленого і солоного, картоплі приготованого (включаючи чіпси), горіхів приготованих і ін.

Не випадково 18 підприємств галузі увійшли в топ-200 компаній України за доходами за 2019 рік з сукупною виручкою близько 173 млрд грн. Серед найбільших опинилися МХП, «Рошен», «Нестле Україна», «Сандора», «Карлсберг Україна», «ОптімусАгро Трейд», «Кока-Кола Беверіджиз Україна», «Абінбев Ефес Україна», «Дельта Вілмар Україна», «Олсідз Блек Сі»,«Монделіс Україна»,«Фуд Девелопмент»,«Оболонь» та ін. В основному це підприємства з виробництва рослинної олії, напоїв, кондитерських виробів і курячої продукції. До речі, половина лідерів харчопрому належать зарубіжним компаніям. До того ж майже всі 18 найбільших підприємств виявилися досить прибутковими за підсумками року: їх сумарний прибуток перевищив 14 млрд грн.

18 підприємств галузі увійшли в топ-200 компаній України за доходами за 2019 рік з сукупною виручкою близько 173 млрд грн.

Харчова промисловість продовжує успішно освоювати капітальні інвестиції. Більш того, частка надходжень до харчопрому за підсумками першої половини 2020 го зросла всупереч коронакрізісу до 6% від капіталовкладень в українську економіку в цілому і до 15,6% від загальнопромислових обсягів. Це більше на 7,5%, ніж у минулому році. Правда, в абсолютному розмірі приплив інвестицій в основні засоби харчопрому в нинішньому році помітно зменшився — до 9,9 млрд грн за перші шість місяців.
Лідерами серед регіонів країни з освоєння капітальних інвестицій стали Вінницька область, Київ і Дніпропетровська область. Сумарно вони залучили 39% всіх надходжень у галузь.

Привабливість харчової промисловості інвестори пояснюють порівняно високою рентабельністю переробки аграрної сировини в Україні. Деякі експерти навіть заявляють про можливість отримати суттєвий приріст чистого прибутку в ряді сегментів галузі вже на наступний рік після нарощування капітальних інвестицій.

Привабливість харчової промисловості інвестори пояснюють високою рентабельністю переробки аграрної сировини в Україні

Проявляють активність в українському харчопромі також і іноземні інвестори. Тільки за перші три місяці 2020 року в капітал підприємств галузі прийшло $ 7,1 млн, або 7,7% від надходжень у всю вітчизняну промисловість. В цілому в харчопромі зараз зосереджено майже $3 млрд іноземних інвестицій, і Нацбанк продовжує фіксувати нові надходження. Найбільші суми прямих інвестицій сконцентровані зараз у виробництві рослинного масла, тваринних жирів, напоїв, а також м’яса і м’ясних продуктів — по $307-399 млн (за станом на 31.03.2020 року, згідно з даними НБУ).

У харчопромі зараз зосереджено майже $3 млрд іноземних інвестицій

Інвестори, особливо іноземні, вважають за краще вкладати в ті підприємства, які виробляють продукцію з високим експортним потенціалом. Так, інвесткомпанія Horizon Capital сфокусована на «швидко зростаючих, орієнтованих на експорт компаніях, які використовують конкурентоспроможну платформу України для отримання глобальних доходів на міжнародному ринку». І одним з чотирьох її пріоритетів є якраз харчова галузь. Фонд компанії EEGF III готовий проінвестувати підприємців в розмірі від $5 до $20 млн. А інвесткомпанія InVenture в інтересах стратегічного інвестора розглядає зараз покупку підприємств в сфері харчового виробництва (макаронні вироби, борошно, олію, овочеві консерви, кондитерські вироби, чіпси). Сума можливих інвестицій — від $ 0,5 до $ 5 млн.

Зараз в харчовій промисловості реалізується близько 50 інвестпроектів, велика частина яких повинна завершитися вже в 2021 році

Серед знакових інвестиційних проектів 2020 року в галузі — фінальна стадія будівництва заводу з переробки зерна кукурудзи на борошно і крупу в Вінницькій області (с. Демківка). Обсяг інвестицій в голландсько-український проект склав $14 млн. Компанія «Дакс Бунге Україна» вже добудовує завод. Його планова потужність — переробка 100 тис тонн кукурудзи на рік.

Написати відповідь

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Зірки Голлівуду інвестують у рослинне преміум-м’ясо

Нове фінансування, сума якого не розголошується, спрямують на розширення присутності бренду у сферах громадського харчування та роздрібної торгівлі, а...

«Продуктами року» 2022 споживачі назвали рослинний чеддер та котлети із грибів

«Це найбільша нагорода за інноваційні продукти, яку обирають споживачі. Вона служить еталоном для прогнозування головних інтересів і тенденцій на...

Американці створили перше в світі справжнє молоко без цукру та вуглеводів

Компанія запустила перше у своєму роді органічне ультрафільтроване молоко Maple Hill’s Zero Sugar, яке пропонує такий же безкомпромісний смак...

Китайські вчені створили м’ясо з одноклітинних організмів. Воно підвищує імунітет.

Кошти від Гонконгського фонду інновацій та технологій (ITF) будуть спрямовані на підтримку проєкту з розробки передової технології ферментації з...

Американці першими виростили в лабораторії мармурову свинячу вирізку

Переважна більшість компаній, що вирощують культивоване м’ясо, зосереджуються на виготовленні ковбас або гамбургерів, бо виробляти м’ясо, яке імітує звичайні...

Дві найбільш технологічні компанії світу інвестують в роботів, які ходитимуть за продуктами

Ця новина співпала з не менш цікавою подією: Tesla презентувала попередній огляд робота-гуманоїда Optimus.Після презентації генеральний директор Tesla Ілон...

Може вас зацікавити

Nestle поглинає сервіс доставки здорової їжі Freshly майже за мільярд

Кондитерський гігант готовий викласти за контроль над Freshly $950...

Є щось? На Сумщині із конопель варять сир та виготовляють ікру

Фермерське господарство було засноване київським менеджером Юрієм Колесником у...

Вибір редактора
В продовження теми