Середа, 22 Вересня, 2021
інше

  Інвестори вклали $3 млрд у вітчизняний харчопром

  Вибір читачів

  Харчова промисловість увійшла до нечисленної групи галузей з найкращими перспективами подальшого зростання і залучення іноземних інвестицій. Такими є результати секторального аналізу української економіки, проведеного Офісом Національної інвестиційної ради.

  За словами керівника Офісу Ольги Магалецької, аналіз проводився на основі показників динаміки обсягів реалізованої продукції, капітальних інвестицій та чистого прибутку підприємств. Харчопром за попередні дев’ять років, за підрахунками Офісу, збільшив капітальні інвестиції в 3,3 рази, а чистий прибуток галузі зріс майже у 46 разів. До того ж прибуток харчопрому за 2019 рік перевищив середньорічний показник галузі за 2010-2018 роки в 11,9 рази.

  Продовжує розвиватися харчова промисловість і в пандемійному 2020 році. Після ситуативного зниження показників з випуску харчових продуктів в березні-травні поточного року галузь стала надолужувати згаяне. В червні індекс промислової продукції склав 101,5%, а в липні зріс до 105% (проти аналогічних періодів минулого року, за даними Держстату).

  При цьому обсяги виробництва, наприклад, найбільш популярних круп зросли за січень-липень в натуральному вираженні на 33%, а олії соняшникової рафінованої — на 27%. Приріст виробництва за окремими позиціями досягав 47-118%, зокрема, у виробництві заморожених свинячих туш і напівтуш, рибного філе в’яленого і солоного, картоплі приготованого (включаючи чіпси), горіхів приготованих і ін.

  Не випадково 18 підприємств галузі увійшли в топ-200 компаній України за доходами за 2019 рік з сукупною виручкою близько 173 млрд грн. Серед найбільших опинилися МХП, «Рошен», «Нестле Україна», «Сандора», «Карлсберг Україна», «ОптімусАгро Трейд», «Кока-Кола Беверіджиз Україна», «Абінбев Ефес Україна», «Дельта Вілмар Україна», «Олсідз Блек Сі»,«Монделіс Україна»,«Фуд Девелопмент»,«Оболонь» та ін. В основному це підприємства з виробництва рослинної олії, напоїв, кондитерських виробів і курячої продукції. До речі, половина лідерів харчопрому належать зарубіжним компаніям. До того ж майже всі 18 найбільших підприємств виявилися досить прибутковими за підсумками року: їх сумарний прибуток перевищив 14 млрд грн.

  18 підприємств галузі увійшли в топ-200 компаній України за доходами за 2019 рік з сукупною виручкою близько 173 млрд грн.

  Харчова промисловість продовжує успішно освоювати капітальні інвестиції. Більш того, частка надходжень до харчопрому за підсумками першої половини 2020 го зросла всупереч коронакрізісу до 6% від капіталовкладень в українську економіку в цілому і до 15,6% від загальнопромислових обсягів. Це більше на 7,5%, ніж у минулому році. Правда, в абсолютному розмірі приплив інвестицій в основні засоби харчопрому в нинішньому році помітно зменшився — до 9,9 млрд грн за перші шість місяців.
  Лідерами серед регіонів країни з освоєння капітальних інвестицій стали Вінницька область, Київ і Дніпропетровська область. Сумарно вони залучили 39% всіх надходжень у галузь.

  Привабливість харчової промисловості інвестори пояснюють порівняно високою рентабельністю переробки аграрної сировини в Україні. Деякі експерти навіть заявляють про можливість отримати суттєвий приріст чистого прибутку в ряді сегментів галузі вже на наступний рік після нарощування капітальних інвестицій.

  Привабливість харчової промисловості інвестори пояснюють високою рентабельністю переробки аграрної сировини в Україні

  Проявляють активність в українському харчопромі також і іноземні інвестори. Тільки за перші три місяці 2020 року в капітал підприємств галузі прийшло $ 7,1 млн, або 7,7% від надходжень у всю вітчизняну промисловість. В цілому в харчопромі зараз зосереджено майже $3 млрд іноземних інвестицій, і Нацбанк продовжує фіксувати нові надходження. Найбільші суми прямих інвестицій сконцентровані зараз у виробництві рослинного масла, тваринних жирів, напоїв, а також м’яса і м’ясних продуктів — по $307-399 млн (за станом на 31.03.2020 року, згідно з даними НБУ).

  У харчопромі зараз зосереджено майже $3 млрд іноземних інвестицій

  Інвестори, особливо іноземні, вважають за краще вкладати в ті підприємства, які виробляють продукцію з високим експортним потенціалом. Так, інвесткомпанія Horizon Capital сфокусована на «швидко зростаючих, орієнтованих на експорт компаніях, які використовують конкурентоспроможну платформу України для отримання глобальних доходів на міжнародному ринку». І одним з чотирьох її пріоритетів є якраз харчова галузь. Фонд компанії EEGF III готовий проінвестувати підприємців в розмірі від $5 до $20 млн. А інвесткомпанія InVenture в інтересах стратегічного інвестора розглядає зараз покупку підприємств в сфері харчового виробництва (макаронні вироби, борошно, олію, овочеві консерви, кондитерські вироби, чіпси). Сума можливих інвестицій — від $ 0,5 до $ 5 млн.

  Зараз в харчовій промисловості реалізується близько 50 інвестпроектів, велика частина яких повинна завершитися вже в 2021 році

  Серед знакових інвестиційних проектів 2020 року в галузі — фінальна стадія будівництва заводу з переробки зерна кукурудзи на борошно і крупу в Вінницькій області (с. Демківка). Обсяг інвестицій в голландсько-український проект склав $14 млн. Компанія «Дакс Бунге Україна» вже добудовує завод. Його планова потужність — переробка 100 тис тонн кукурудзи на рік.

  Написати відповідь

  введіть свій коментар!
  введіть тут своє ім'я

  Вибір редактора

  Каліфорнійці створили перший у світі безлакогольний джин, текілу та бурбон з канабісу

  Бренд покликаний створити інноваційні коктейльні напої, використовуючи низькі дози канабісу, при цьому демонструючи нові соціальні напої «без калорій та...

  Вам може сподобатися: