Золото льону: як український виробник інноваційних снеків виріс попри карантин

Пандемія — не кращий час для експериментів? Ймовірно. Але чудова можливість зробити ривок для продукту, який уже встиг отримати своїх прихильників.

Таким шляхом пішла компанія «Ф’ючефуд», яка у 2015 р. розпочала в Україні виробництво ф’ючіпсів — інноваційного здорового снеку з льоном та приправами, що встиг заявити про себе на глобальному ринку.

Зараз «їжа майбутнього» у чотирьох смаках представлена в найбільших торгових мережах України. Вона — для всіх: від веганів та спортсменів, які підраховують кожну одиницю протеїну у денному меню, до любителів фастфуду.

NEWFOOD.MEDIA розпитав Сергія Шаколу, CEO компанії «Ф’ючефуд», як лляним снекам вдалося відхопити чималий шмат на ринку, та коли українськими ф’ючіпсами хрустітимуть по обидва боки океану.

«Вакцина» проти COVID

Виробництво ф’ючіпсів не зупинялося ні на один локдаун. Продажі за минулий рік не те що не впали, а навіть продемонстрували ріст. Звісно, ніхто не сидів склавши руки. Коли стався перший локдаун, команда зібралася на мозковий штурм та виробила ряд рішень — власну «вакцину» від COVID-19.

Коли стався перший локдаун, команда зібралася на мозковий штурм

Одним з таких було рішення зменшити розмір упаковки. «Ідея не спонтанна, вона базувалася на попередніх маркетингових дослідженнях», — пояснює Сергій Шакола. Номінально це давало зменшення ціни на поличці. Заодно провели ребрендинг та оновили зовнішній вигляд упаковки.

«Ф’ючефуд» у минулому році зайшла відразу у дві потужні мережі — «Ашан» та «Метро». Вони доповнили уже традиційні продажі в «Еко-Лавка», «Лавці традицій» «Сільпо», «Таврії В» та «Великій Кишені». «Також працюємо з «Планетою Кіно» і «Мультиплексом», —додає Сергій.

Інтернет-магазини здорового харчування, невеликі регіональні мережі — здається, ці здорові закуски були уже скрізь. Проте компанія пішла далі, і розпочала переговори про співпрацю з фармацевтичною мережею, яка відкриває сучасну аптеку в центрі Києва. «Для нас це перший подібний досвід», — каже операційний менеджер.

Успіх закріпили оновленням сайту. Тепер це повноцінний інтернет-магазин з можливістю роздрібних покупок та контактами для замовлення оптових партій.

«Але онлайн більше сприймаємо як рекламу, спосіб просування. Це можливість проводити маркетингові дослідження, різноманітні акції», — додає Шакола.

Перше знайомство

Створити чудовий продукт — навіть не половина успіху. Це довга марафонна дистанція, з якої багато крафтових виробників зійшли ще до старту якихось відчутних продажів.

Створити чудовий продукт — навіть не половина успіху

Шакола говорить, що познайомити споживачів з новинкою допомогли виставки. Одним із перших проривних заходів стала Made in Ukraine: «Де ще ви за два дні покажете свій продукт 30-40 тис. чоловік? Цього не дасть жодна дегустація в жодному супермаркеті!»

Далі була виставка «Всі свої». На ній стартувала співпраця з мережею Winetime. «Ми досі співпрацюємо, маємо дружні стосунки», — ділиться Сергій.

Говорить, що дегустація — найкращий спосіб познайомити споживача з новинкою. Хтось купує відразу. Хтось пізніше впізнає товар на поличці і захоче купити. Нічого кращого досі ніхто не придумав.

«Для свого продукту ми вибрали незвичну назву — «Фьючіпси». Так і пішло — без апострофа. Образно кажучи, якщо б у нас був продукт, який б мав назву «макарони», то все зрозуміло. А тут нам потрібно було дистанціюватися від чіпсів з картоплею, і акцентувати на здоровій їжі», — згадує він.

Все вирішують жінки

Українськими виставками «Ф’ючефуд» не обмежився. Під час Global Protein Summit, що проходив 2018 року у Франції, компанія подалася на конкурс харчових стартапів, завоювавши перше місце в категорії «Кращий продукт на рослинній основі».

«Ми отримали підтвердження, що французькі фахівці високо оцінили ф’ючіпси, — згадує Шакола. — Тому, коли почалася пандемія, особливо їх не рекламували. Досить було говорити, що це корисний сучасний інноваційний снек, який має нагороди в міжнародних конкурсах. Дуже допомогло те, що була незалежна зовнішня оцінка якості наших снеків».

Зараз компанія взялася дослідити портрет своєї цільової аудиторіі та зрозуміти, як вона змінилася за час пандемії. Згідно попередніх досліджень, це була жінка віку 35+, яка піклується про своє здоров’я, заодно і приймає рішення про покупку їжі для родини. Тобто йдеться не про разове придбання на пробу. Це осмислена регулярна покупка.

«Наш основний покупець — це жінки, які напевно більше, ніж чоловіки або стежать за своїм здоров’ям, або визначають меню родини, і які снеки їсти дітям», — говорить СЕО «Ф’ючефуд».

З чим смакує?

А що, як поєднати продукт з чимось іншим? У «Ф’ючефуд» вважають це хорошою ідеєю.

«У нас є партнери, які роблять хумус. Ми називаємо один одного «солодка парочка». Якщо взяти фьючіпси за основу, зверху покласти хумус, отримаємо відмінний бутерброд — корисний, здоровий і прийнятний для споживання з будь-яким прийомом їжі — будь то сніданок, обід чи вечеря», — з апетитом розповідає Шакола.

Зараз він може запропонувати снеки на будь-який смак. А п’ять років тому виходили на ринок з одним продуктом, який складався з коричневого льону, спецій та був запакований в прозорий поліетилен з двома чорно-білими наклейками.

Навіть у такому неприглядному вигляді товар взяла на поличку «Еко-Лавка». Спеціалізація мережі — здорове харчування від українських виробників і крафтовиків. Прозора пачка лляних чіпсів на тому етапі розвитку повністю вписувалася в концепцію. Хоча Сергій погоджується, що то було не найкраще рішення — через вплив сонячних променів чіпси вигорали.

В той час до «Ф’ючефуд» просто посипались замовлення. «Нам телефонували і просили привезти все, що є на складі. Вони не питали, скільки там є. Ми відчули впевненість,  почали нарощувати обсяги», — говорить він.

Здорова трансформація

Потім вирішили зробити хорошу упаковку. Коли дійшли до друку, виявилося, що буде друкуватися мінімум два кліше. Так у терміновому порядку створили новий продукт — із жовтого льону. Він вийшов трохи інший за смаком та кольором. З класичного коричневого льону виготовляли коричневі чіпси, а з жовтого — «золоті».

З новою упаковкою потрапили до «Новус» та «ОККО». Зайшли буквально з вулиці, зібравши список необхідних документів та зателефонувавши за номерами, вказаними на сайтах. На подив, все вдалося, згадує операційний менеджер.

Новим етапом було розширення до чотирьох смаків. Так продукт займав більше місця та поличці, легше спадав на очі. Рішення шукали довго. Зрештою у чіпси з коричневого льону додали сушену цибулю, а в «золоті» — базилік та орегано, назвавши «італійськими травами».

Потім було навчання у Європі, маркетингові дослідження. «Люди, які займаються спортом, говорили, що у нас багато солі. Зараз для них ми зробили FITNESS LOW SALT. Зменшили кількість натрію і в «бебі смарт» (колишні золоті) — це для дітей. «Італійські трави» після стажування в Провансі трансформувалися у «прованські трави», але без значних змін у рецептурі. Четвертий вид снеків — з цибулею — ми назвали «Спайсі» (гострі)», — розповідає Шакола.

І, звісно, зменшили розмір упаковки. Якщо раніше це було 120 грамів і 100 грамів, зараз пропонується лише по 50.

Для прихильників здорового способу життя на упаковці вказаний вміст поживних речовин: 20% клітковини, 22% рослинного протеїну, денна норма Омега-3, без глютену і без додавання цукрів.

Хрустітимуть контейнерами

Попри все, ласують інноваційним продуктом здебільшого українці. У планах компанія має експорт до Німеччини, але говорять, що цей шлях тривалий і складний. Потрібно не просто забезпечувати продукцією контейнерами, але й вибудувати саму діяльність з експорту.

«Ми ведемо перемовини, шукаємо партнерів. Але насправді це не так просто. Свого часу я працював в компанії, яка займалася імпортом. У мене була кваліфікація митного брокера, керуючого митно-ліцензійним складом. Також маю 12 років банківського стажу у відділі валютних операцій. Тобто добре розумію роботу з різних сторін. А ще розумію, що це як окремий бізнес, до нього потрібно бути готовим», — каже Шакола.

Проте додає, що за кордоном ф’ючіпси знають і проявляють до них цікавість. У 2018 р. по запрошенню уряду США він сам проходив тритижневе стажування по темі маркетингу і упаковки. Це був чудовий досвід та мотивація до розвитку.

Експорт — це велика підготовка і значні фінансові вливання. Це нова упаковка, додаткові виробничі потужності та сертифікація.

На десерт

Сьогодні «Ф’ючефуд» починає роботу над солодкою серією здорових снеків. Для цього до рецепту додають… кунжут. Льон традиційно використовують для скріплення. Шакола каже, що експериментальні партії мають хороші відгуки. Далі — запуск на промисловій основі.

«Зараз пандемія — не найкращий час для експериментів. Але ми відпрацювали рецепти солодких чіпсів, і, я думаю, що запустимо ще й такі», — пообіцяв він.

Написати відповідь

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Британський стартап створив заміну соєвим соусам з морських водоростей

Sozyë запустила три рослинні альтернативи рибному, соєвому та устричному соусам без глютену та без сої. Їх продають у британській...

Погнали на понгамію. Danone взявся за розробку продуктів з бобів дерева понгамії

Terviva займається комерціалізацією понгамії. Понгамія є квітучим деревом, що походить з Австралії та Індії, а також часто вирощується у...

Вчені знайшли консервант, який дозволяє їсти м’ясо сирим

New Chua — закуска із ферментованого свинячого м’яса. Їдять її у сирому вигляді і вона не викликає харчових отруєнь....

У 900-літньому монастирі Ґрімберґен відкрили інноваційну пивоварню та ресторан

Ультрасучасна броварня абатства Ґрімберґен повертає мистецтво пивоваріння до його витоків — туди, звідки все почалося майже 900 років тому,...

ТОП-6 фруктів для ефективного зволоження організму

Технології не стоять на місці не тільки в технічному плані, а і в селекції овочів та фруктів. Мова йде...

Стартап створив «пігулку» для імунітету із секретного інгредієнта королівського торта

Жувальні цукерки підтримують імунне здоров’я та містять утричі більше органічних ягід бузини, ніж багато провідних брендів. А також не...

Може вас зацікавити

Здорові жири: рейтинг олій для приготування їжі

Здорове харчування – це не лише тренд, але й...

Закарпатські ресторатори варять вареники з чорнилами каракатиці та маринують у меді сир

Таким чином вони прагнуть, щоб відвідувачі поверталися знову і...

Вибір редактора
В продовження теми