АналітикаЩо таке альтернативний білок? Історія його дослідження, стартапи і...

Що таке альтернативний білок? Історія його дослідження, стартапи і технології

Альтернативний білок - це продукти, які можуть замінити тваринний білок. Вони бувають як натурального походження – рослини, бобові, гриби, так і лабораторного – протеїни, синтезовані в спеціальних умовах, як, наприклад, «м'ясо з пробірки». Такі білки можуть заповнити нестачу м'яса та морепродуктів. Альтернативний протеїн – це майбутнє сільського господарства та продовольчих технологій.

Замінники м’яса із гороху; макаронні вироби, які містять білок хлорели; борошно з Чорної левини як корм для аквакультури — ці та інші не менш цікаві продукти набувають все більшої популярності у професійних колах. А незабаром альтернативні джерела білка, до яких відносяться бобові, водорості, комахи і продукти мікробіологічного синтезу, відіграватимуть ключову роль у харчуванні людей та тварин.

Перспективи дослідження альтернативного білка

У світі швидко зростає інтерес до білкових продуктів, які не містять м’яса: інакше їх називають альтернативні джерела білка. Наочними прикладами такого інтересу стали IPO американської компанії Beyond Meat, (за 2,5 місяці зростання акцій склало 800%) та успішне залучення великого венчурного фінансування (155 млн євро) французьким стартапом Ynsect, що спеціалізується на виробництві кормів для тварин на основі білка комах.
Існує ряд важливих факторів, що підтримують розвиток ринку альтернативного білка:

  • Зростання населення Землі у поєднанні зі зростанням добробуту та зусиллями міжнародного співтовариства з викорінення голоду: потреба у білковому харчуванні швидко зростає і традиційне тваринництво не встигає її задовольняти.
  • Кліматичні ризики: м’ясне тваринництво – одне з головних джерел парникових газів. Для зниження кліматичних ризиків та переходу до сталого розвитку необхідно знайти альтернативні джерела білка.
  • Сумарний обсяг інвестицій у стартапи, що спеціалізуються на альтернативному білку, у 2010 році становив 1,5 млрд дол. США. Прогноз зростання ринку – з $3,6 млрд у 2020 до $4,2 млрд у 2021 році. Експерти порталу GreenBiz вважають, що до 2040 року 60% продажів м’яса складатиме м’ясо з альтернативних джерел білка.

Прогнози на майбутнє

До 2035 року в системі харчування у всьому світі відбудеться революція: кожна десята котлета або креветка, куряче яйце або пакет молока, що споживаються у світі, будуть виготовлятися з альтернативного білка. Про це свідчить дослідження, проведене Boston Consulting Group (BCG) разом із Blue Horizon Corporation.

У звіті BCG «Їжа для роздумів: трансформація білків» говориться, що ринок альтернативних білків зросте з нинішніх 13 млн тонн на рік до 97 млн тонн вже до 2035 року і складе 11% від загального ринку білкової продукції. Обсяг нового ринку досягне на той час не менше $290 млрд

Це базовий прогноз BCG. Але якщо біотехнології почнуть розвиватися швидше і виробники жорстко не регулюватимуться владою різних країн, то частка м’яса, вирощеного в пробірці, подвоїться.

У будь-якому випадку, Європа та Північна Америка досягнуть піку споживання м’яса вже у 2025 році, а далі затребуваність тваринної білкової їжі в раціоні людей лише знижуватиметься.

Автори дослідження вказують на три етапи переходу до альтернативних білків і прогнозують поліпшення їхнього смаку, якості та ціни найближчими роками. «Альтернативи на рослинній основі, такі як гамбургери, молочні продукти та замінники яєць із сої, гороху та інших рослинних білків, досягнуть паритету ціни, смаку та якості у 2023 році або навіть раніше», — наголошується у дослідженні.

Білок з комах

Один із варіантів альтернативного протеїну – білок, який отримують з комах. Наразі з’являється все більше компаній, які вирощують комах для харчової галузі. Це новий та дуже перспективний бізнес. Що казати — понад чверть людей у ​​світі їсть комах і не має жодного дискомфорту (приблизно 80% усіх жителів Азії). З мухою простіше розлучитися, ніж з коровою. У майбутньому білки з комах увійдуть у різні продукти, а ставлення споживачів зміниться на краще до такого типу протеїну.

Окрім цього, виробляти білок із комах вигідніше, ніж із тварин. Для отримання 1 г яловичини потрібно 112 літрів води, а для 1 г білка з цвіркуна – 2 літри. До того ж, білок з комах досить високоякісний, в ньому немає антибіотиків і стероїдів. Борошно з цвіркуна містить 69% білка, а в’ялена яловичина – 33%.

За розрахунками стартапу Ехо, з гектара землі можна зібрати 150 тонн білка комах на рік — це абсолютно інші масштаби виробництва, а отже, інший екологічний та економічний ефект для фірм-виробників.

Написати відповідь

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Схожі теми

Перша інновація за 75 років кришка для банок, яка відкривається одним пальцем

Незначним натисканням кнопки в центрі кришки з контейнера вивільняється вакуум, що дозволяє легко відкривати банку Цей механізм робить рішення особливо...

Каліфорнійці створили перший у світі безлакогольний джин, текілу та бурбон з канабісу

Бренд покликаний створити інноваційні коктейльні напої, використовуючи низькі дози канабісу, при цьому демонструючи нові соціальні напої «без калорій та...

Помідори та манго вкриють невидимою їстівною плівкою — замість пластикової упаковки

Біорозкладна емульсія на водній основі складається з натуральних харчових інгредієнтів із вдосконаленими властивостями, аналогічно упаковці з модифікованою атмосферою.«Упаковка» від...

Корона з сіна. Corona створила упаковку для пива з ячмінної соломи

Таким чином компанія AB InBev, яка володіє правами на Corona в усіх країнах, крім США, прагне масштабувати екологічні ініціативи...

Корейський стартап створив інгредієнт, який надає рослинам смак м’яса

ACOMS — це протеїн Х-фактора, знайдений і “витягнутий” із морських водоростей. Як повідомляється, він надає м’ясним праймерам рослинного походження...

Стартап смажить популярні снеки із черв`яків та продає на вулицях

Харчова цінність інноваційних продуктів перевершує звичну м’ясну чи рослинну їжу. Снеки з комах містять багато білка, мінерали та вітаміни,...

Може вас зацікавити

Макуха, смородина та агрус — на Дніпропетровщині створюють екологічне вино

Засновник виноробня – Геннадій Кузьмін, який має фермерське господарство,...

Українська компанія створює інноваційні джеми з натуральними підсолоджувачами

Раніше у лінійці «Фіта-Трейд» були класичні рецептури джемів та...

Вибір редактора
В продовження теми